World RX of Belgium 2017 - Volkswagen odskakuje rywalom

pon, 15 maja 2017 godz. 11:09:40 komentarzy rallycross
Tagi: world rx

fot. World RX

Zwycięstwo Johana Kristofferssona w Coyote World RX of Belgium, było pierwszą wygraną Volkswagena Polo GTI Supercar w FIA World Rallycross Championship. Trzecie miejsce Pettera Solberga w Mettet RX sprawiło, że był to udany weekend dla zespołu PSRX Volkswagen Sweden.

- Zespół wyciągnął lekcję z Hockenheim, w ten weekend zrobiliśmy wszystko właściwie i wspaniale mieć też Pettera na podium - komentował Johan Kristoffersson. - Mieliśmy nieco inne podejście w Mettet i to był fantastyczny wysiłek całej ekipy. Trochę padało przed półfinałem, buksowały mi koła, a Timmy zaliczył naprawdę dobry start. Po przebitej oponie w Q4, byłem trochę poddenerwowany i pojechałem spokojnie, a potem popełniłem duży błąd na jokerze.

- Finał był zdecydowanie lepszy - dodał. - Miałem dobry start a joker lap tym razem był perfekcyjny. Timmy i Petter mieli kontakt w połowie finału, a potem wyścig układał się dla mnie. Mattias nie był tak szybki, jak ostatnio, co oczywiście też nam pomogło. Musimy dalej ciężko pracować i zbierać punkty, to jest bardzo zacięta walka.

Bliski zwycięstwa był Timmy Hansen, ale na ostatnim kółku doszło do przebicia opony w jego Peugeocie.

- W finale było ciasno - mówił Hansen. - Miałem fantastyczny start w półfinale i udało mi się zdobyć pierwszy rząd na finał. Volkswageny były bardzo szybkie w ten weekend i byłem zaskoczony, że jestem w stanie za nimi podążać i potem wykonałem dobry manewr wyprzedzenia Pettera na trzecim kółku. Kolejne minuty były jednymi z najlepszych w moim życiu i mocno cisnąłem. Żyje się dla takich chwil. Niestety miałem kapcia na ostatnim okrążeniu, byłem bliski zwycięstwa, ale oby nadeszło wkrótce.

Trzy pierwsze rundy sezonu na swoje konto zapisał Mattias Ekström. Tym razem za kierownicą Audi musiał zadowolić się czwartym miejscem, za Petterem Solbergiem. Utrzymał jednak prowadzenie w mistrzostwach, ale ma tylko trzy punkty przewagi nad Johanem Kristofferssonem.

- Ruszałem z trzeciego rzędu, próbowałem wszystkiego, ale wyprzedzanie tutaj jest prawie niemożliwe. Czwarte miejsce to najlepsze co mogłem osiągnąć - powiedział reprezentant ekipy EKS.

Ford ma za sobą kolejny rozczarowujący weekend. Zespół co prawda prezentował już zdecydowanie lepsze tempo, ale Andreas Bakkerud nie ukończył finału. Po kontakcie z Petterem Solbergiem zatrzymał się na bandzie z opon, a jego Focus był zbyt poważnie uszkodzony, aby mógł kontynuować dalszą rywalizację.

- Czuję się naprawdę rozczarowany kończąc finał na bandzie z opon po uderzeniu w bok - powiedział Andreas Bakkerud. - To była przerażająca chwila. Próbowałem wszystkiego, aby uciec od niego, ale nie było na to miejsca, a Focus RS RX został tak uszkodzony, że musiałem się wycofać. Jeśli chodzi o dobrą stronę, zrobiliśmy duże kroki od ostatniego weekendu i jestem pozytywnie nastawiony przed kolejną imprezą.

W klasyfikacji mistrzostw Volkswagen umocnił się na prowadzeniu odskakując EKS już na 44 punkty. Trzeci Peugeot jest siedem punktów za Audi.

fot. World RX