Trzy opcje Bakkeruda

wto, 22 stycznia 2019 godz. 09:45:34 skomentuj rallycross
Tagi: Bakkerud

Andreas Bakkerud | Fot. Twitter

W poprzednich trzech sezonach dwukrotnie trzeci w World RX, Andreas Bakkerud poinformował, że ma trzy opcje na 2019 rok. Dwie z nich wiążą się z pozostaniem w rallycrossowych mistrzostwach świata - w którymś z zespołów lub we własnym teamie. Trzecia opcja oznaczałaby zmianę dyscypliny - na wyścigi lub rajdy.

Potencjalnymi pracodawcami dla Bakkeruda mogą być GC Kompetition Guerlaina Chicherita, dysponujący trzema Renault Mégane RX, GRX Marcusa Grönholma, który posiada dwa i20 Supercar i może zbudować trzeciego Hyundaia, Münnich Motorsport z dwoma Seatami i Sébastien Loeb Racing z Peugeotem 208.

Team STARD Manfreda Stohla buduje dwie nowe Fiesty Mk8, ale pozostawił również ubiegłoroczne Mk7. ESmotorsport Ernestasa Staponkusa wystawi Fabię z silnikiem przygotowanym przez Orecę - i nie wyklucza budowy drugiego samochodu. Peugeot Sport sprzedał jednego ze swoich ubiegłorocznych 208 RX teamowi Pailler Compétition. Ostatnio JC Raceteknik nabył Audi S1 zespołu EKS - w specyfikacji 2017.

- Nie jestem pewny, czy wszystkie te ekipy wezmą udział w mistrzostwach świata, czy pojawią się nowi kierowcy - powiedział Andreas Bakkerud. - Zespołów nie jest zbyt dużo, ale z niektórymi jestem w kontakcie. Nadal dokładnie nie wiem, co wydarzy się w tym roku, ponieważ możliwości są bardzo szerokie.

Inną opcją pozostaje kupienie samochodu i stworzenie mojego własnego teamu. Audi S1 z EKS, którym jeździłem w 2018, jest na sprzedaż. Supercar kosztuje jednak zwariowaną kwotę. Dodatkowo w mistrzostwach świata potrzebujesz co najmniej 2-3 mechaników oraz inżyniera, kierowcę trucka, kucharza. Musiałbym zdobyć sponsorów, części zamienne - i oczywiście nie rozbijać samochodu. Wciąż nie wiem, czy to najlepsza opcja na pozostanie w World RX, lecz jestem otwarty na każdą ewentualność.

Ostatnią opcją byłaby zmiana mistrzostw. Nadal czuję się debiutantem w wyścigach i rajdach. Znam obydwie dyscypliny, jednak musiałbym spędzić przynajmniej rok, żeby poprawić poziom. Dopiero wówczas jakiś team mógłby skusić się na zaangażowanie mojej osoby. Osobiście kocham rallycross i chcę w nim pozostać, bo czuję, że mogę zostać mistrzem. To mój główny cel - do zrealizowania w tym roku, następnym lub w ciągu pięciu lat.

Nie jestem zamożny, a motorsport jest ekstremalnie drogi. Będzie trudno, jednak zrobię wszystko, żeby w nim pozostać. Mam 27 lat i nie jestem jeszcze gotowy, żeby się wycofać. Chcę nadal startować i zdobyć parę tytułów - szczególnie mistrzostwo świata w rallycrossie.

Andreas Bakkerud | Fot. Twitter

Fot. twitter.com/andreasbakkerud