Solberg w Volkswagenie

śro, 11 stycznia 2017 godz. 08:28:37 skomentuj rallycross

Petter Solberg | Fot. Facebook

Jak poinformowała sztokholmska popołudniówka Aftonbladet, Petter Solberg poprowadzi zespół szwedzkiego Volkswagena w Rallycrossowych Mistrzostwach Świata. Drugim kierowcą będzie Johan Kristoffersson, aktualny wicemistrz świata. Do tej pory Volkswagen RX Sweden stanowił wspólne przedsięwzięcie Kristoffersson Motorsport i Marklund Motorsport.

Solberg, który od początku startów w World RX korzystał z Citroëna i zdobył dwa tytuły mistrza świata, mówił od jesieni, że potrzebuje nowego samochodu, żeby rywalizować z Audi i Polo. Plotkowano o Mercedesie i Hyundaiu, jednak w końcu będzie to Volkswagen.

W innej dyscyplinie, Johan Kristoffersson zaliczy Rajd Szwecji Fabią R5. Będzie to jego drugi start w domowej rundzie WRC. Przed rokiem Kristoffersson Motorsport wystawił Fabię S2000. Johan dotarł do mety na 21 miejscu.

Fabrycznie zbudowane Polo RX będzie obsługiwać zespół Solberga - PSRX, współpracując z VW Motorsport. Sponsorskie wsparcie zapewnią Monster Energy i VW Sweden.

- Właśnie o tym marzyłem - powiedział Autosportowi Petter Solberg. - Ciężko pracowaliśmy nad tym kontraktem. Zabrało mi trochę czasu, żeby to osiągnąć, ale mocno wierzę, że teraz będziemy dużą siłą w mistrzostwach świata. Widzieliśmy, co potrafi Volkswagen motorsporcie. Popatrzymy tylko na dominację w Dakarze czy w WRC. Współpraca z nimi w rallycrossie jest czymś niesamowitym!

Dyrektor techniczny VW Motorsport, François-Xavier Demaison odnowi współpracę z Solbergiem. Belgijski inżynier pracował z Norwegiem w zespole Subaru, a następnie w prywatnym teamie WRC Pettera. - To facet, którego najbardziej szanuję w tym sporcie i naprawdę chciałem z nim pracować w nadchodzącym sezonie - mówi Solberg. - FX wie, czego chcę od samochodu i wie, jak sprawić, żeby mój samochód był szybki.

Szczególnym celem Pettera będzie mistrzostwo świata producentów. - Mamy wyjątkowo mocny team. Johan poprowadzi drugi samochód. To naprawdę szybki kierowca z niesamowitym potencjałem. Byłby to dla mnie niezwykły zaszczyt, gdybym sięgnął po koronę producentów jako właściciel zespołu. To naprawdę byłoby spełnienie marzeń.

Dyrektor VW Motorsport, Sven Smeets przyznał, że skoncentrowanie się na rallycrossie łączy się z przyszłymi celami firmy. - Od pewnego czasu bardzo dokładnie przyglądamy się rallycrossowi - powiedział Belg Autosportowi. - Jak wiadomo, współpracujemy już z zespołem Andrettiego w Global Rallycross Championship, gdzie w ubiegłym roku zdobyliśmy mistrzostwo kierowców i producentów, zamierzaliśmy jednak bardziej zaangażować się w Rallycrossowe Mistrzostwa Świata 2017. Możemy tego dokonać wspólpracując z Petterem i VW Sweden. Petter zajmie się prowadzeniem zespołu, a my zapewnimy techniczne wsparcie. Zbudujemy samochody i nasi technicy będą obecni na zawodach, ale finansowanie całej operacji, sprawy sponsorskie spadną na Pettera i VW Sweden.