World RX of South Africa 2017 - Siódme zwycięstwo Kristofferssona

nie, 12 listopada 2017 godz. 14:57:00 komentarzy rallycross

Johan Kristoffersson | Fot. Twitter

Johan Kristoffersson triumfował w pierwszej edycji World RX of South Africa. Kierowca zespołu PSRX Volkswagen Sweden odniósł rekordowe, siódme zwycięstwo w sezonie. Obsadę podium uzupełnili Timmy Hansen i Mattias Ekström, któremu przypadło wicemistrzostwo - z 5 punktami przewagi nad Petterem Solbergiem.

Ken Block został wykluczony przez ZSS na niedotrzymanie limitu wagi samochodu po półfinale (brakowało części przodu Focusa). Do finału awansował Kevin Hansen, który odpadł po starcie. Prowadził Kristoffersson przed Ekströmem i Solbergiem. Scheider i Timmy Hansen zaliczyli Joker Lap.

Petter Solberg przejechał dłuższą pętlę na drugim okrążeniu, Mattias Ekström - na trzecim. Audi wyjechało tuż przed Polo Solberga. Rywale w walce o wicemistrzostwo zaliczyli kontakt na przedostatnim kółku.

- Wygrałem 50 procent rund. Nie jest źle - mówił Johan Kristoffersson. - Oczywiście, chcielibyśmy, żeby Petter zajął drugie miejsce w mistrzostwach, ale i tak wykonaliśmy zdumiewającą pracę. Mattias jest zawsze dobry. Mam swoje siódme zwycięstwo - to po prostu niesamowite. Co za wysiłek zespołu!

- Nie zostawiłem milimetra miejsca - komentował Timmy Hansen. - On (Kristoffersson) pojechał na początku bardzo taktycznie. Zaliczyłem Joker Lap, żeby mieć przed sobą wolny tor. Z okrążenia na okrążenie doganiałem nieuchwytne Polo. Zabrakło mi paru dziesiątych. Nie mogłem pojechać lepiej.

- W półfinale trochę mnie zaskoczyli - powiedział Mattias Ekström o rywalach z zespołu VW. - W finale starałem się trzymać. Nie mogę narzekać, choć jako drugi, chyba jestem największym przegranym! Ogólnie sezon był dobry. Mamy drugie miejsce w obydwu mistrzostwach. To wielkie osiągnięcie. Gratulacje dla Johana i Timmy'ego.

Timmy Hansen | Fot. Team Peugeot-Hansen

FINAŁ SUPERCARS
1. Johan Kristoffersson (S) Volkswagen Polo 4.23,751
2. Timmy Hansen (S) Peugeot 208 +0,918
3. Mattias Ekström (S) Audi S1 +2,951
4. Petter Solberg (N) Volkswagen Polo +3,417
5. Timo Scheider (D) Ford Fiesta +5,438
6. Kevin Hansen (S) Peugeot 208 -6 okr.

KOŃCOWA PUNKTACJA WORLD RX
1. Kristoffersson 316, 2. Ekström 256, 3. Solberg 251, 4. Loeb 213, 5. T. Hansen 201, 6. Bakkerud 194, 7. Heikkinen 125, 8. Block 117, 9. K. Hansen 114, 10. Scheider 108.

Mattias Ekström | Fot. Audi Sport

Fot. twitter.com/johankms88 / Team Peugeot-Hansen / Audi Sport