Loheac 2018 - Powrót do Europy

śro, 29 sierpnia 2018 godz. 11:03:09 komentarzy rallycross
Tagi: world rx

fot. World RX

FIA World Rallycross Championship wracają do Europy. Loheac w północno-zachodniej Francji będzie gospodarzem ósmej rundy mistrzostw (31 sierpnia – 2 września).

25 kierowców za kierownicą supecarów powalczy o wygraną w Bretagne World RX of France, na torze o długości 1070 metrów, gdzie przez weekend przewija się około 70 000 widzów. Wyzwania dodaje twarda szutrowa nawierzchnia, która z kolei w przypadku deszczu staje się niezmiernie śliska.

Johan Kristoffersson (PSRX Volkswagen Sweden) kontynuuje  walkę o obronę tytułu, po zanotowaniu w Kanadzie czwartego zwycięstwa z rzędu. Szwed wygrywał we Francji przez ostatnie dwa lata, a teraz oczywiście celuje w hat-trick.

Duet Team Peugeot Total -  Sebastien Loeb i Timmy Hansen, zajmują obecnie drugie miejsce w klasyfikacji generalnej i z pewnością wyznaczają sobie najwyższe cele na domowym gruncie swojej ekipy. Loeb w Loheac zajął trzecie miejsce w 2016 roku i drugie w poprzednim sezonie. Hansen posmakował szampana za zwycięstwo trzy lata temu.

Na czwartym miejscu w generalce również jest remis, pomiędzy Andreasem Bakkerudem (EKS Audi Sport) i Petterem Solbergiem (PSRX Volkswagen Sweden). Są tylko punkt za rywalami z Peugeota. Obydwaj celują w pierwsze zwycięstwo w sezonie 2018. Mają już na koncie wygrane na francuskim torze. O drugie podium w tym roku będzie starał się mistrz z 2016 roku - Mattias Ekstrom.

Kevin Hansen zalicza mocny sezon w trzecim 208 RX zespołu Team Peugeot Total.  Z pewnością tanio skóry nie sprzedadzą zawodnicy GRX Taneco Team - Niclas Gronholm i Timur Timerzyanov, co można też powiedzieć o reprezentantach Olsbergs MSE - Kevinie Erikssonie i Robinie Larssonie.

Fiestą zespołu STARD pojedzie Janis Baumanis. Liam Doran wsiada do Renault Megane Jerome Grosseta-Janina, obok szefa zespołu Guerlaina Chicherita. Stały skład uzupełnia Gregoire Demoustier z ekipy Sebastien Loeb Racing.

Wśród dodatkowych dziesięciu zgłoszeń jest kolejny Francuz, niegdyś czołowy zawodnik WorldRX Davy Jeanney. Dwukrotny mistrz Francji w rallycrossie - Gaetan Serazin, również będzie cieszył się wsparciem kibiców.

Zobaczymy również takich zawodników jak: Toomas Heikkinen (MJP Racing Team Austria), Andrew Jordan w siostrzanej Fieście, Timo Scheider (ALL-INKL.COM Muennich Motorsport/SEAT Ibiza), Tommy Rustad (Volkswagen Polo), Ollie O’Donovan (Ford Fiesta).

Zawody stanowią rundy EuroRX Supercar, EuroRX Super1600 oraz RX2.

Informacje o rundzie RX w Lohéac
- Nazwa toru: Circuit de Lohéac, 30 km na południe od Rennes
- Długość toru: 1 km 70 m (okrążenie Joker: 1 km 90 m)
- Nawierzchnia: 33 procent asfalt, 67 procent szuter
- Zakręty: 2 w lewo, 5 w prawo
- Największa prędkość: ok. 168 km/h
- Średnia prędkość: ok. 107 km/h
- Najdłuższy skok: ok. 22 m
- Długość wyścigu: 4 okrążenia (kwalifikacje), 6 okrążeń (półfinały i finał)
- Hashtag: #LoheacRX

Harmonogram imprezy WorldRX

Piątek, 31 sierpnia

- 17.30: trening 1
Sobota, 1 września
- 09.00: trening 2
- 13.00: 1 runda kwalifikacji (Q1)
- 15.30: 2 runda kwalifikacji (Q2)
Niedziela, 2 września
- 08.00: rozgrzewka
- 09.30: 3 runda kwalifikacji (Q3)
- 10.40: 4 runda kwalifikacji (Q4)
- 14.30: półfinały
- 15.50: finał
- 16.15: wręczenie nagród

fot. World RX