Estering 2018 - Ostatni raz w Europie

czw, 11 października 2018 godz. 10:48:17 komentarzy rallycross
Tagi: world rx

fot. World RX

Po tym, jak Johan Kristofferson podczas rundy w Stanach Zjednoczonych przypieczętował drugi z rzędu tytuł w World RX, trwa walka o wicemistrzostwo.

Przedostatnia runda FIA World Rallycross Championship, a zarazem ostatnia w tym roku w Europie, odbędzie się w ten weekend na niemieckim torze Estering.

Tor w Buxtehude jest najstarszym w kalendarzu World RX. Gości międzynarodowe imprezy od 1973 roku. Charakteryzuje się jednym z najszybszych okrążeń w tegorocznych mistrzostwach.

Dwukrotnie triumfował tu Petter Solberg, który jest jednym z czterech kierowców liczących się w walce o drugie miejsce na koniec sezonu. Podczas poprzedniej rundy na COTA był w bardzo dobrej formie, wygrywając swój półfinał i niewiele przegrał finał z Kristoffersonem.

Zeszłoroczny zwycięzca z Niemiec – Mattias Ekstrom ma tylko dwa punkty przewagi nad Solbergiem. Jest przykładem regularności w tym sezonie. Pozostali dwaj rywale do wicemistrzostwa to Andreas Bakkerud (Audi) oraz Sebastien Loeb (Peugeot).Obydwaj często goszczą na podium w tym roku, choć Francuz nigdy nie dotarł do finału w Niemczech.

Ciekawostką przed tą rundę jest fakt, że świeżo upieczony mistrz świata – Kristofferson, nigdy nie stał na podium w Niemczech. Szwed z pewnością będzie zdeterminowany, aby to zmienić. Rywale jednak będą mocno naciskali zawodnika Volkswagena.

Drugi z kierowców Peugeota – Timmy Hansen zajął drugie miejsce w Niemczech w zeszłym roku. Jego młodszy brat Kevin, ma za sobą dwa finały z rzędu i podczas World RX of Germany będzie chciał podtrzymać ten trend.

Niclas Gronholm z ekipy GRX Taneco zajął piąte miejsce na Esteringu w sezonie 2017. Jest jedną z gwiazd tegorocznych mistrzostw, zajmuje aktualnie siódmą pozycję. Jego kolega zespołowy Timur Timerzyanov z pewnością będzie chciał pokazać się z jak najlepszej strony podczas ostatnich dwóch rund.

GC Kompetition wystawia trzy Renault Megane Supercar. Pojadą nimi Guerlain Chicherit, Liam Doran i Anton Marklund.

Dwa lata temu w Niemczech triumfował Kevin Eriksson, obecnie jeżdżący w barwach Olsbergs MSE. Jego zespołowy kolega - Robin Larsson, był tu trzeci w sezonie 2014.

Mocną listę dwudziestu zgłoszeń kompletują: Janis Baumanis, Gregoire Demoustier, Oliver Bennett,  Rene Muennich, Kjetil Larsen i Cyril Raymond.

Zawody stanowią również ostatnią rundę FIA European Rallycross Championship Super1600. Kwestię tytułu rozstrzygną między sobą Rokas Baciuska, Aydar Nuriev i Artis Baumanis.

Harmonogram:
Sobota, 13 października
- 09.00 trening
- 12.00 1 runda kwalifikacji (Q1)
- 14.00 2 runda kwalifikacji (Q2)
Niedziela, 14 października
- 09.00 rozgrzewka
- 09.40 3 runda kwalifikacji (Q3)
- 11.25 4 runda kwalifikacji (Q4)
- 14.00 półfinały
- 14.35 finał
- 14.50 wręczenie nagród

 fot. World RX