World RX of Portugal 2017 - Najciężej wywalczone zwycięstwo

pon, 24 kwietnia 2017 godz. 12:46:07 komentarzy rallycross

fot. fiaworldrallycross.com

W sezonie 2017 Rallycrossowych Mistrzostw Świata, wszystko zdaje się układać zgodnie z planem Mattiasa Ekströma i jego teamu EKS. W ekscytującym finale drugiej rundy mistrzostw rozegranej w portugalskim Montalegre, Ekström – obrońca tytułu z ubiegłego sezonu, wygrał z Sébastien’em Loeb’em. Drugie w tym sezonie zwycięstwo Szweda umocniło jego pozycję lidera w klasyfikacji kierowców.

- Przez dużą część zmagań nie byliśmy wcale najszybsi – przyznał po zakończeniu Ekström. - Ale my się nigdy nie poddajemy. Teraz, mogę to ocenić jako jedno z ciężej wywalczonych zwycięstw w mojej rallycrossowej karierze.

Dla Sebastiena Loeba było to pierwsze podium w sezonie.

- To wspaniałe, że po raz pierwszy w tym roku finiszowałem na podium - powiedział Sebastien Loeb. - Mój sezon słabo rozpoczął się po kiepskim starcie w rundzie otwarcia, więc to było ważne, aby się od tego odbić. Poprawialiśmy nasze tempo w trakcie weekendu. Mówiąc to, tak jak w Barcelonie, Q3 okazało się bardzo frustrujące, kiedy znalazłem się za kierowcą, który obrócił się przede mną. To był dla mnie kosztowny incydent. Gdyby nie to, byłbym na pierwszym polu w półfinale i wynik mógłby być inny, ponieważ w finale jechałem bardzo szybko. Wyjechałem jednak z 23 punktami, co jest pozytywne.

W klasyfikacji zespołowej natomiast, team EKS zajmuje drugie miejsce, za zespołem PSRX Volkswagen Sweden.

- Mój plan zakładał, aby odjechać jak najszybciej - mówił Petter Solberg z ekipy VW. - Mieliśmy tempo przez cały weekend i plan zakładał, że Johan (Kristoffersson) pozostanie za mną na początku wyścigu. Jednak potem zaczęło powoli schodzić powietrze z lewej tylnej opony i chciałem tylko wyjechać na prostą i przepuścić Johana. To pojawiło się w najgorszym momencie, spowolniłem go i już nic nie dało się zrobić. Zostawiamy to za sobą. Jestem zadowolony z tego, jak sprawy idą naprzód z zespołem. Prowadzimy w mistrzostwach, co jest fantastyczne, biorąc pod uwagę to, gdzie byliśmy przed rozpoczęciem roku. Muszę przyznać, że dobrze jest mieć Johana obok mnie w zespole, zrobił świetną pracę w obronie naszej pozycji w niedzielę.

fot. fiaworldrallycross.com