OPONEO MPRC - Litwa 2017 - Litewskie starcie w Oponeo mistrzostwach Polski rallycross

czw, 20 lipca 2017 godz. 19:40:01 komentarzy rallycross

fot. Maciej Niechwiadowicz

Litewski tor Vilkyciai będzie areną zmagań w czwartej tegorocznej rundzie OPONEO Mistrzostw Polski Rallycross (23 lipca 2017). Zawody na obiekcie oddalonym o nieco ponad 30 km od Kłajpedy, trzeciego co do wielkości miasta Litwy, to jedyna runda cyklu rozgrywana poza granicami Polski. Choć organizatorzy nie zamknęli jeszcze listy zgłoszeń, to już wiemy, że do imprezy zgłosiło się 48 zawodników, w tym 23 z Polski.

Ściganie w Vilkyciai nie jest nowością w polskim rallycrossie. Już w poprzednich sezonach zawodnicy z biało-czerwonymi flagami na samochodach rywalizowali o punkty na litewskim obiekcie. Zaplanowane na najbliższą niedzielę zawody organizuje litewska federacja we współpracy z Polskim Związkiem Motorowym. W nadchodzącej rundzie Mistrzostw Polski będą ścigać się kierowcy z grupy SuperNationals i klasy SuperCars. Tym razem do tej stawki nie dołączą zawodnicy w klasach markowych, czyli BMW e36, Seicento Cup i Fiat 126p.
fot. Maciej Niechwiadowicz
Zawodów na Litwie z pewnością nie odpuszczą liderzy obu kategorii, czyli Tomasz Kuchar, który po trzech rundach prowadzi w punktacji klasy Super Cars i Łukasz Zoll – zdobywca największej liczby punktów w grupie SuperNationals. Kuchar wywalczył do tej pory 70 punktów – o 7 więcej niż Marcin Gagacki i 25 więcej niż Dariusz Topolewski. Sytuacja Zolla w punktacji jest mniej komfortowa. Kierowca biało-pomarańczowego BMW e30 ma tylko 2 punkty przewagi nad Jakubem Wyszyńskim. Trzeciego Roberta Mazurkiewicza od Zolla dzielą już 22 punkty.

Harmonogram 4. rundy OPONEO Mistrzostw Polski Rallycross – 23 lipca, Vilkyciai, Litwa (godziny wg czasu lokalnego):
8:30-9:45 treningi
10:00 I bieg kwalifikacyjny
11:00 II bieg kwalifikacyjny
14:00 III bieg kwalifikacyjny
16:00 biegi finałowe
fot. Maciej Niechwiadowicz
Kierowcy startujący w rundach OPONEO Mistrzostw Polski Rallycross otrzymują punkty za wyniki wywalczone w wyścigach kwalifikacyjnych, półfinałowych i finałowym. Tym samym praktycznie każdy z wielu wyścigów rozgrywanych w czasie zawodów jest wypełniony licznymi pojedynkami o każdą sekundę i każdy centymetr toru.

W sezonie 2017 sponsorem tytularnym Mistrzostw Polski Rallycross jest OPONEO. Organizacją cyklu zajmują się stowarzyszenie OPONEO Motorsport i Automobilklub Rzemieślnik przy współpracy Automobilklubu Kujawsko-Pomorskiego oraz LKT Wyczół, pod patronatem Polskiego Związku Motorowego.