World RX of Latvia 2017 - Kristoffersson w drodze po tytuł

czw, 14 września 2017 godz. 14:41:31 komentarzy rallycross

fot. PSRX Volkswagen Sweden

FIA World Rallycross Championship wraca do Rygi, gdzie w ten weekend odbędzie się Neste World RX of Latvia.

Na Łotwie zapowiedziało się w sumie 81 kierowców, w tym 51 zgłoszeń w Supercars (21 World RX i 30 Euro RX) oraz 30 w kategorii S1600.

Zawody w Rydze będą finałową rundą FIA European Rallycross Championship w kategoriach Supercars i S1600.

Johan Kristoffersson ma matematyczne szanse na mistrzostwo świata już w ten weekend, na dwie rundy przed końcem sezonu. Obecnie o 46 punktów wyprzedza kolegę z PSRX Volkswagen Sweden - Pettera Solberga, ale wystarczy, że powiększy przewagę do 61 punktów, aby zapewnić sobie tytuł. W klasyfikacji zespołów PSRX Volkswagen Sweden również ma szansę na świętowanie sukcesu. Są 112 punktów przed Team Peugeot-Hansen.

- Razem z Petterem ciężko pracujemy i działamy przez cały czas w tym samym kierunku. Ta praca przynosi efekty - powiedział Kristoffersson. - Najważniejszą rzeczą na Łotwie jest zdobycie jak największej ilości punktów dla zespołu i to będzie kolejny krok w kierunku spełnienia marzeń.

W zeszłym roku, podczas pierwszej wizyty World RX na Łotwie, mimo ulewnego deszczu, zgromadziło się mnóstwo kibiców, którzy mogli obserwować pierwsze zwycięstwo Sebastiena Loeba w mistrzostwach świata.

- Jak zawsze jestem pełen motywacji. Właśnie w Rydze odniosłem swoje pierwsze zwycięstwo w serii WorldRX. Mam z tego toru dobre wspomnienia i jadę tam z pozytywnym nastawieniem. Uważam, że nasz samochód może się na tej trasie okazać bardzo konkurencyjny. Mnie osobiście także odpowiada taki typ terenu. Rok temu poszło nam tam dobrze i mam nadzieję, że tym razem będzie tak samo - powiedział Sebastien Loeb.

- Ten tor jest fantastyczny i dobrze tu się jeździ nawet pomimo deszczu - powiedział Mattias Ekstrom, który wtedy finiszował tuż za Loebem. - W tym roku testowaliśmy w Rydze i damy z siebie wszystko, aby zniwelować stratę w tej rywalizacji. Francja była krokiem we właściwym kierunku. W kwalifikacjach celuję w pierwsze miejsce i chcę zacząć półfinały z pole position.

- Ryga to mój dom, co daje maksymalną motywację - powiedział startujący u siebie Reinis Nitiss.

Jedną ze zmian w stawce mistrzostw jest nieobecnosć JB Dubourga, któremu urodziło sie dziecko. Zastąpi go Francois Duval.

Nico Mueller z DTM, zaliczy swój drugi start, ponownie wsiadając za kierownicę Audi S1 zespołu EKS. Joni-Pekka Rajala poprowadzi Mitsubishi Mirage Supercar. Ostatni raz w tym roku w World RX pojedzie Herve Knapick prywatnym DS3.

Przed ostatnią rundą Euro RX, liderem jest Anton Marklund. Do serii powróci Martin Kaczmarski.

Neste World RX of Latvia (wg czasu polskiego)

Sobota

08:00 Trening: Super1600
09:00 Trening: World RX i Euro Supercar
11:00 Q1: Super1600
Q1: Euro RX Supercar
Q1: World RX Supercar
13:30 Q2: Super1600
Q2: Euro RX Supercar
Q2: World RX Supercar
15:20 Q3: Super1600

 Niedziela

07:30 Rozgrzewka, wszystkie kategorie
08:30 Q3: World RX Supercar
Q3: Euro RX Supercar
Q4: Super1600
Q4: World RX Supercar
Q4: Euro RX Supercar
12:30 Półfinały: Super1600
Półfinały: Euro RX Supercar
13:10 Finał: Super1600
14:00 Półfinały: World RX Supercar
Finał: Euro RX Supercar
Finał: World RX Supercar

Listy zgłoszeń

World RX Supercar
Euro RX Supercar
Super1600

fot. PSRX Volkswagen Sweden