Holjes 2018 - Kristoffersson powalczy u siebie

czw, 28 czerwca 2018 godz. 10:16:07 komentarzy rallycross
Tagi: world rx

fot. World RX

Majestatyczny Holjes Motorstadion czeka na FIA World Rallycross Championship. W ten weekend odbędzie tam się szósta runda cyklu - Swecon World RX of Sweden.

Broniący tytułu, lider mistrzostw - Johan Kristoffersson przyjeżdża do siebie z czterema zwycięstwami na koncie w pięciu dotychczasowych rundach. Podczas poprzednich zawodów w Norwegii stanął na najwyższym stopniu podium, ale rywale są zdeterminowani, aby go pokonać.

Sebastien Loeb, zajmujący drugie miejsce w mistrzostwach, z pewnością będzie chciał odrobić straty, po tym jak w Hell nie dostał się do finału. Francuz stawał na podium podczas pierwszych czterech rund sezonu, a także w obydwóch poprzednich startach w Holjes. Z pewnością pomoże mu bardzo liczny pakiet poprawek, które Peugeot wprowadzi w swoim 208 WRX.

Norwegowie - Petter Solberg oraz Andreas Bakkerud, depczą Loebowi po piętach. Tę trojkę dzielą zaledwie trzy punkty. Solberg, co jest dość zaskakujące, tylko raz stanął w Szwecji na podium. Bakkerud nigdy nie zajął gorszego miejsca niż trzecie w czterech startach w Holjes, w tym wygrał tu dwa lata temu.

W Holjes liczącym zaledwie dwustu mieszkańców, spodziewanych jest 45 000 kibiców. Po najbliższych zawodach natomiast zaplanowano pięć tygodni przerwy przed kolejną rundą w Kanadzie.

Dużym wsparciem szwedzkich kibiców z pewnością będą cieszyli się Mattias Ekstrom (EKS Audi Sport) i Timmy Hansen (Team Peugeot Total). Ekstrom wygrał tu w 2014 i 2015 roku, Hansen dwukrotnie stawał na podium.

Wśród kierowców siedemnastu supercarów znajdzie się w sumie sześciu Szwedów, ten skład kompletują brat Timmy'ego - Kevin, Robin Larsson oraz Kevin Eriksson.

Oprócz stałych uczestników mistrzostw, za kierownicą Seata Ibizy pojedzie dwukrotny mistrz DTM - Timo Scheider.

Rywalizacja w Holjes to również European Rallycross Championship w kategoriach Supercar i Touringcar oraz RX2 International Series.

- Domowe zwycięstwo w Holjes w zeszłym roku było jednym z najbardziej wyjątkowych wyników w mojej karierze - powiedział Johan Kristofferson. - Zrobię wszystko co w mojej mocy, aby to powtórzyć w ten weekend. Rywalizacja przed tyloma tysiącami kibiców jest niesamowita. Kocham to. Wraz z Petterem uważamy, że z samochodu wciąż można wyciągnąć trochę więcej. To ekscytujące, ale będziemy tego potrzebowali, bo zbliża się konkurencja.

- Tym, czym dla Formuły 1 jest Monako, tym dla rallycrossu jest Höljes – podkreśla Mattiasa Ekström . - Atmosfera tu jest wyjątkowa, a tor jednym z najlepszych w tegorocznym kalendarzu Mistrzostw. Najfajniejszy jego fragment, to szybki, prawy zakręt brany przy prędkości ok. 170 km/h, tuż przed hopką, na której wykonujemy najbardziej widowiskowe skoki tego sezonu.

- Weekend w Höljes jest naprawdę ‘magiczny’ dla każdego rallycrossowego kierowcy i każdy z nas chciałby tu wygrać – mówi drugi z zawodników Audi, Andreas Bakkerud. - Dla wielu szwedzkich kierowców i teamów nie jest to wielkim problemem, ale również ja co roku czekam z niecierpliwością na ten wyścig.

Harmonogram WorldRX

Piątek, 29 czerwca
- 17:00 – pierwszy wolny trening

Sobota, 30 czerwca
- 09:30 – drugi wolny trening
- 11:00 – pierwsza runda kwalifikacji (Q1)
- 14:30 – druga runda kwalifikacji (Q2)

Niedziela, 1 lipca
- 08:30 - rozgrzewka
- 09:45 – trzecia runda kwalifikacji (Q3)
- 11:20 – czwarta runda kwalifikacji (Q4)
- 15:00 – półfinał i finał
- 15:50 – ceremonia nagrodzenia zwycięzców