World RX of Canada 2017 - Koniec wakacji w rallycrossie

czw, 3 sierpnia 2017 godz. 15:55:24 komentarzy rallycross
Tagi: world rx

fot. World RX

Po pięciu tygodniach letniej przerwy do akcji wraca FIA World Rallycross Championship. Już w ten weekend odbędzie się World RX of Canada.

Czwarty rok z rzędu rallycross będzie gościł w Trois-Rivieres. Do dwudziestu aut klasy Supecar dołączy siedemnaście samochodów RX2.

Liderem mistrzostw jest aktualnie Johan Kristoffersson po mocnej pierwszej części sezonu i trzech zwycięstwach, w Belgii, Norwegii i Szwecji. Ma 31 punktów przewagi nad kolegą z zespołu PSRX Volkswagen Sweden - Petterem Solbergiem.

Zeszłoroczny zwycięzca rywalizacji w Kanadzie - Timmy Hansen z pewnością będzie walczył o pierwszą wygraną w obecnym sezonie, osiągając każdy finał w tym roku. Do WorldRX wraca Mattias Ekstrom po opuszczeniu rundy w Holjes.

- Trzy sukcesy jak do tej pory nie są złe, ale w Kanadzie będziemy walczyli o czwarte trofeum - zapowiedział Ekstrom. - To absolutnie realne, ponieważ ten szybki tor pasuje mi i naszemu Audi S1 EKS RX. Są spektakularnie długie proste, dwie hopy, co jest naprawdę dobrą zabawą.

Po wycofaniu się z Silk Way Rally, z pewnością głodny walki będzie Sebastien Loeb, aktualnie czwarty w punktacji, w której zaledwie jeden punkt do Francuza traci Andreas Bakkerud, startujący w ekipie Forda wraz z Kenem Blockiem.

Rene Muennich wsiada do DS3 Supercar po Petterze Solbergu. Kolejny start w mistrzostwach świata zaliczy Gergoire Demoustier, który pojedzie Peugeotem 208 RX podobnie, jak Jean-Baptiste Dubourg.

W poprzedzającej WorldRX serii – SuperQuads, pojedzie młodszy brat Lewisa Hamiltona – Nicolas. W narodowej serii rallycrossowej CXE wystartuje syn Pettera Solberga – Oliver.

Zawody w Kanadzie stanowią piątą rundę RX2 w tym roku. Na prowadzeniu jest nadal Cyril Raymond, ale jego przewaga zmalała do sześciu punktów nad drugim Dannem Rooke, który wygrał poprzednie zawody w Szwecji. W  RX2 zadebiutuje Guerlain Chicherit.

W piątek odbędą się parada, sesja autografów i konferencja prasowa. Na sobotę zaplanowano Q1 i Q2. Niedziela to pozostałe biegi kwalifikacyjne, półfinały oraz finały.

fot. World RX