FIA potwierdza elektryczny rallycross

pią, 23 lutego 2018 godz. 16:55:52 skomentuj rallycross
Tagi: fia, worldrx, wrx

fot. WorldRX

FIA potwierdziła dziś, że od 2020 roku najważniejszą kategorią w rallycrossowych mistrzostwach świata będzie rywalizacja pojazdów elektrycznych. Jednocześnie federacja zaprosiła do składania ofert przez przyszłych dostawców akumulatorów. Umowa ma zostać podpisana na lata 2020-2023.

- Celem FIA jest wprowadzenie elektrycznych pojazdów do mistrzostw świata w rallycrossie od 2020 roku. Ma to na celu rozwój technologii elektrycznych oraz pokazanie, że samochody elektryczne mogą dawać tyle samo rozrywki i wydajności, co pojazdy spalinowe. By utrzymać kontrolę nad kosztami, FIA zdefiniuje zestaw akumulatorów, który będzie obowiązkowy dla wszystkich producentów i który będzie miał być dostarczony klientom - czytamy w oświadczeniu.

Wkrótce ma zostać ogłoszony kolejny przetarg dla producentów monokoków. Wybrani dostawce będą mieli współpracować ze sobą.

Nowe pojazdy elektryczne mają być wyposażone w dwa silniki o mocy 250 kW na oś. Minimalna waga będzie wynosić 1300 kg. Maksymalne wymiary samochodu nie mogą przekraczać 4000x1900 mm, podobnie jak przy obecnych autach. Rejestracja producentów rozpocznie się w lipcu 2018. Samochody zostaną homologowane w lutym 2020. Oficjalne przedsezonowe testy odbędą się w tym samym roku w marcu.

fot. WorldRX