Elektryczne World RX

śro, 7 lutego 2018 godz. 11:57:29 skomentuj rallycross
Tagi: world rx

Jak donosi serwis motorsport.com - FIA World Rallycross Championship od sezonu 2020 będzie opierało się tylko na rywalizacji samochodów elektrycznych.

O wejściu elektrycznych samochodów do World RX mówi się już od pewnego czasu. Jednak teraz wypłynęły informacje, że zastąpią Supercary napędzane silnikiem spalinowym, już od 2020 roku.

- W mistrzostwach świata będą samochody elektryczne - powołuje się na swoje źródło motorsport.com. - Absolutnie będą to mistrzostwa świata.

- Piętnaście samochodów jest wymaganych w 2020 roku. Do tej pory w negocjacje było zaangażowanych dziewięciu producentów, ale możliwość zakupu komponentów i budowy samochodu musi być dostępna dla prywatnych zespołów, jeśli też chcą pójść tą drogą.

Rozumie się, że samochody będą oparte na wspólnym monokoku i konstrukcji bezpieczeństwa, dostarczane jako część zestawu podwozia, który powinien obejmować również zawieszenie i układ hamulcowy.

Oczekuje się, że w najbliższych tygodniach FIA wystosuje zaproszenie do składania ofert na pakiet podwozia wraz z dodatkowym zaproszeniem do przetargu na akumulatory.

Silniki prawdopodobnie nie będą pochodziły od jednego dostawcy.

Co dalej z obecną kategorią Supercars w World RX od 2020 roku?

- Samochody elektryczne w World RX nie oznaczają, że znikną obecne Supercars. Jest bezwzględne zobowiązanie do utrzymania obecnych Supercars nie tylko w mistrzostwach Europy, ale w pewnej formie międzynarodowych mistrzostw poza Europą, jeśli będzie wymagał tego rynek - dodaje źródło.

Nowe samochody oraz format mistrzostw to efekt wielu spotkań Technicznej Grupy Roboczej FIA, producentów, FIA oraz promotora World RX - IMG.

Czołowi producenci potwierdzili ostatnio zainteresowanie elektrycznym rallycrossem. Swoje zobowiązanie wyrazili m.in. Peugeot oraz Audi.