Barcelona 2018 - Czas na World RX 2018

czw, 12 kwietnia 2018 godz. 14:18:04 komentarzy rallycross
Tagi: world rx

fot. fiaworldrallycross.com

Już w ten weekend ruszają mistrzostwa świata w Rallycrossie. Sezon World RX liczący w tym roku dwanaście rund rozpocznie się od World RX of Catalunya-Barcelona.
 
Piętnaście stałych zgłoszeń napłynęło na tegoroczne mistrzostwa. W walce o obronę tytułu na Johana Kristoferssona czeka mocna stawka.
 
Kristoffersson pozostał w ekipie PSRX Volkswagen Sweden z Petterem Solbergiem. Obydwaj otrzymali poprawione VW Polo R.
 
EKS Audi Sport wprowadza zupełnie nowe Audi S1 dla Mattiasa Ekstrona i nowego w swoich szeregach Andreasa Bakkeruda. Natomiast Peugeot zwiększył swoje fabryczne wsparcie. 208 RX w najnowszej specyfikacji poprowadzą Sebastien Loeb i Timmy Hansen.
 
Olsbergs MSE powraca do World RX z dwiema najnowszymi Fiestami dla Kevina Erikssona i Robina Larssona. W stawce zadebiutuje GRX Taneco. W ich barwach zobaczymy Hyundaie i20 w rękach Timura Timerzyanova i Niclasa Gronholma.
 
World RX of Catalunya-Barcelona to również debiut długo oczekiwanego Renault Megane RS RX zbudowanego przez Prodrive. GC Kompetition reprezentują Guerlain Chicherit i Jerome Grosset-Janin.
 
Kevin Hansen (Team Peugeot Total), Janis Baumanis (Team STARD) i Gregoire Demoustier (Sebastien Loeb Racing) to indywidualne, stałe zgłoszenia. Dodatkowo Oliver Bennett zaprezentuje nowe XITE MINI Cooper S, a Herve "Knapick" Lemonnier będzie ścigał się Citroenem DS3.
 
Barcelona będzie gościła pierwszą rundę EuroRX, gdzie stawka liczy 26 Supercarów, z na czele broniącym tytułu Antonem Marklundem. Wśród jego najgroźniejszych rywali będą m.in. Reinis Nitiss, “CSUCSU” i Thomas Bryntesson.
 
W European Super1600 Rallycross Championship zobaczymy Jakuba Wyszyńskiego za kierownicą VW Polo.

- Myślę, że ten rok będzie trudniejszy – powiedział Johan Kristoffersson. - W zeszłym roku zaskoczyliśmy niektórych ludzi, ale teraz są gotowi. Spodziewam się nawet, że kilka zespołów ma dla nas niespodzianki.

- Barcelona, to dla mnie najważniejsze wydarzenie roku – mówi Ekström. - Wyobrażam sobie, jak przyspieszam w kierunku zakrętu 7 (dawnego zakrętu 1) i widzę, jak tłumy fanów wiwatują. Wtedy dostaję gęsiej skórki. Biorę ten zakręt prawie prosto, na piątym biegu, z prędkością 150/160 km/h…..uwielbiam nawierzchnię tego toru.

- W ubiegłym roku byłem tu trzeci i stałem na podium” – mówi Andreas Bakkerud. - Tor jest fantastyczny – szybki i płynący. Jadę tam z dobrymi przeczuciami. W Skandynawii cały czas leży śnieg, dlatego już nie mogę doczekać się słońca i ciepła.

Piątek to tradycyjnie dzień dla prasy. W sobotę zostaną rozegrane Q1 i Q2 dla Euro Supercar, World RX. Odbędą się również dwie kwalifikacje dla Super1600.

W niedzielę po porannej rozgrzewce Q3 dla Euro Supercar i World RX ruszy o 10:00, a Q4 dla Super1600, Euro Supercar i World RX o 11:10.

Półfinały Super1600 i EuroRX zaplanowano na 13:45, po czym odbędzie się decydująca rozgrywka w S1600.

Półfinały World RX odbędą się o 15:00. Potem czas na finały EuroRX i World RX.

Runda World RX w Barcelonie
Tor: Circuit de Barcelona-Catalunya, 25 km na północ od Barcelony
Długość toru: 1 km 133 m
Nawierzchnia: 60,4 % asfalt, 39,6 % szuter
Zakręty: 7 w lewo, 4 w prawo
Najwyższa prędkość: ok. 171 km/h
Rekordowe okrążenie: Johan Kristoffersson 42,791 sek. (2017)
Zwycięzca 2017: Mattias Ekström

fot. fiaworldrallycross.com