Ryga 2018 - Czas na Łotwę

czw, 13 września 2018 godz. 13:49:54 komentarzy rallycross
Tagi: world rx

fot. World RX

W nadchodzący weekend FIA World Rallycross Championship zagości na Łotwie. To już dziewiąta z dwunastu tegorocznych rund.

Bikernieki National Sports Base gości World RX od 2016 roku. Jedyny przystanek na trasie mistrzostw świata w Europie wschodniej ma miejsce na jednym z najnowocześniejszych torów rallycrossowych, który znajduje się zaledwie 15 minut drogi od stolicy Łotwy.

W zeszłym roku na torze o długości 1295 metrów najlepiej poradził Johan Kristoffersson. W tym sezonie Szwed przyjeżdża też jako zdecydowany lider tegorocznej rywalizacji. Jednak duża grupa kierowców jest zdeterminowana, aby go pokonać.

Sebastien Loeb triumfował na Łotwie w 2016 roku. Francuz chce wrócić do czołówki, szczególnie po rozczarowującym występie Peugeota w domowej rundzie w Loheac.

Mattias Ekstrom dwukrotnie zdobywał podium w Rydze. We Francji pokazał duży potencjał Audi S1, więc z pewnością będzie chciał to potwierdzić podczas tej rundy, podobnie jak jego kolega z zespołu Andreas Bakkerud, który zaledwie o 0,3s przegrał Finał w Loheac.

Pozostali dwaj członkowie super szóstki to Petter Solberg i Timmy Hansen. Dopingiem lokalnych kibiców z pewnością będzie cieszył się Janis Baumanis. Mocny sezon zalicza Kevin Hansen i będzie chciał dodać kolejny finał do już trzech, jakie ma na koncie w ośmiu tegorocznych startach

W ten weekend powalczą również Timur Timerzyanov, Timo Scheider, Nico Muller.

Niclas Gronholm, określany najlepszym z reszty stawki, tradycyjnie wsiądzie do Hyundaia i20. Duet Olsbergs MSE - Robin Larsson i Kevin Eriksson, będzie starał się jak najlepiej wykorzystać poprawiony niedawno silnik Fiesty. Obok Guerlaina Chicherita, Liam Doran drugi raz wsiądzie do Renault Megane. Stawkę w ten weekend kompletują Alex Wurz, Toomas Heikkinen, Gregoire Demoustier i Oliver Bennett.

W ramach FIA European Rallycross Championship zobaczymy kolejne 29 supercarów, a w Euro RX Super1600 powalczy 25 kierowców.

Harmonogram World RX (czas lokalny)

Sobota, 15 września

- 10.00 trening
- 12.00 pierwsza runda kwalifikacji (Q1)
- 14.00 druga runda kwalifikacji (Q2)

Niedziela, 16 września
- 08.45 rozgrzewka
- 09.45 trzecia i czwarta runda kwalifikacji (Q3/Q4)
- 15.00 półfinały
- 15.35 finał
- 15.50 rozdanie nagród

fot. World RX