World RX of South Africa 2017 - Afrykański finał World RX

śro, 8 listopada 2017 godz. 17:12:01 komentarzy rallycross
Tagi: world rx

fot. World RX

Finałowa runda FIA World Rallycross Championship - Gumtree World RX of South Africa - odbędzie się w ten weekend w Kapsztadzie.

W tym roku tytuł już zapewnił sobie Johan Kristoffersson, ale na Killarney International Raceway rozegra się walka o wicemistrzostwo, między Petterem Solbergiem a Mattiasem Ekstromem. Tylko jeden punkt dzieli Solberga i mistrza z sezonu 2016. Do zdobycia jest maksymalnie 30.

- Bycie "najlepszym z całej reszty" nie jest wcale takie złe – powiedział  Ekstrom. - W RPA dam z siebie wszystko.

W swojej domowej imprezie będzie rywalizowało dwóch południowoafrykańskich kierowców. Mark Cronje poprowadzi Peugeota 208 WRX z Albatec Racing, a Ashley Haigh-Smith pojedzie Fiestą z Olbsergs MSE.

- Jestem przekonany, że ta impreza znów otworzy mi oczy i w dużej mierze będę polegał na zespole, jeśli chodzi o ustawienia i linię jazdy - mówił Haigh-Smith, którego rodzinne gospodarstwo znajduje się tylko dziesięć minut drogi od toru. - To będzie bardzo widowiskowe wydarzenie. World RX rozświetli tor Killarney, jak również ogólnie motorsport w RPA. To nowy krok dla sportu w naszym kraju. Myślę, że rallycross wywoła duże zainteresowanie wśród lokalnej społeczności.

W rozgrywce o drugie miejsce klasyfikacji zespołów, Ekström i Heikkinen z ekipy EKS Audi  mają 28 punktów straty do drugiego w tabeli Team Peugeot Hansen. Podczas obu wyścigów weekendu, EKS może zdobyć maksimum 56 punktów.

- Pozycji trzeciej jesteśmy praktycznie pewni, ale zrobimy wszystko, by wynik poprawić. Finał będzie z pewnością bardzo emocjonujący – mówi Heikkinen.

Taki punkt widzenia podziela też Reinis Nitišs, który na tor wyjedzie w trzecim Audi S1 EKS RX quattro.

- O tym torze słyszałem wyłącznie pozytywne opinie. Spodziewam się tu również gorącej atmosfery. Podobno wszystkie miejsca na trybunach są już wyprzedane - mówił Nitišs.

W Kapsztadzie nie zabraknie Sebastiena Loeba czy Kena Blocka. Do stałych uczestników serii dołączą  również Oliver Eriksson (OMSE Fiesta) i Gregoire Demoustier (Peugeot 208 WRX/DA Racing). Wraca Jean-Baptiste Dubourg. Rene Muennich, który pojedzie Seatem Ibizą, już poznał tor podczas imprezy promującej wydarzenie.

- Czekam z niecierpliwością na okazję do poznania tego nowego toru w nowym dla nas kraju. Moje doświadczenia z Afryką ograniczają się do udziału w Rajdzie Safari w Kenii, z którego mam wiele barwnych wspomnień i do niedawnego startu w Rajdzie Maroka. Wyobrażam sobie, że Republika Południowej Afryki jest krajem bardzo różniącym się od tego, co znam. Niezwykle się cieszę, że przy okazji tego finału będę mógł się o tym przekonać. Fakt, że jest to ostatnia runda sezonu, bardzo mnie motywuje. Pojadę tam z ambicją walki o zwycięstwo - powiedział Sebastien Loeb.

Gumtree World RX of South Africa stanowi również ostatnią rundę RX2. Podczas zawodów w Loheac tytuł zapewnił sobie Cyril Raymond. 22 punkty na drugiej i trzeciej pozycji rozdzielają Dana Rooke’a i Guillaume De-Riddera. Zgłosiło się szesnastu kierowców.  

Harmonogram (czas polski)

Piątek, 10 listopada

- 14:00–14:30 konferencja prasowa

Sobota, 11 listopada

- 08:15–09:15 pierwszy trening
- 10:00–11:00 drugi trening
- 12:15–13:00 pierwsza runda kwalifikacji (Q1)
- 15:00–15:45 druga runda kwalifikacji (Q2)

Niedziela, 12 listopada

- 08:00–08:30 rozgrzewka
- 09:00–09:45 trzecia runda kwalifikacji (Q3)
- 11:00–11:45 czwarta runda kwalifikacji (Q4)
- 14:00 półfinały i finał